Skautnahodny obrazek
 

 

- - -

 


 

První hokejové derby vyhrál tým Vlčat

pátek 23. prosince 2016

Kdo si našel 23. prosince cestu na Zimní stadion Luďka Čajky, jistě odcházel nadšen. Vůbec poprvé proti sobě stanuli na ledě Vlčata a Albion, aby poměřili síly v nejrychlejší kolektivní hře. Za bouřlivého povzbuzování - - -fanoušků, kterých sedělo v hledišti místy i přes deset, svedly oba celky dramatickou bitvu, která se navždy zapsala zlatým písmem do hokejových kronik.

Vlčata nastoupila v modrých dresech, Albion v barevných. Utkání hrané na dva poločasy začalo lépe pro hráče v modrém, kteří nejenže vstřelili první gól, ale postupně si vybudovali tříbrankový náskok. Albion hrdě dotahoval, ovšem Vlčata na první pohled kontrolovala hru (i když teda spíše hra kontrolovala je) a na každou inkasovanou branku dokázala odpovědět. Sečteno a podtrženo, první poločas vyhráli modří 6:3 a zdánlivě jasně kráčeli za vítězstvím.

Přestávka však prospěla především Albionu. Jeho hokejisté našli ve skrytu svých výstrojích nové a dosud neobjevené zdroje sil, zvýšili tempo hry a postupně začali dostávat Vlčata pod čím dál tím větší tlak. Brzy přišlo snížení na 6:4 a posléze i na 6:5. Deset minut před koncem bylo tedy zaděláno na veliké drama. Jestliže - - -se dosud hráči obou týmů usmívali a užívali si zběsilé honby za pukem, nyní ze všech sálalo soustředění – vždyť stačila jediná chyba a zápas mohl nabrat zcela jiný směr!

Ani přes urputnou snahu vyrovnávací branka Albionu ne a ne přijít. V závěru proto prohrávající tým odvolal brankáře a zkusil své štěstí se šesti hráči v poli. Modří se však zuby nehty bránili a zhruba minutu před koncem pak i trefili do prázdné branky, čímž stvrdili svůj historický triumf. Vlčata vyhrála první skautské derby 7:5.

„Družstvo Vlčat nás na začátku zaskočilo rychlým bruslením. Jejich tempo jsme nepodchytili včas, a proto jsme museli celý zápas dotahovat skóre. Závěrečná power play už byla jen hop nebo trop,“ hodnotil utkání kapitán Albionu Václav Hájek – Kwašák. „Hokej se odehrál v duchu fair play. Celý mač byl plný nasazení, rychlého bruslení a báječného fandění skvělých diváků. Myslím, že každý nechal na ledě duši. Po skončení utkání jsme měli perfektní pocit ze hry,“ pochválil Hájek všechny zúčastněné.

Tímto děkujeme všem, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na realizaci této příjemné akce, a těšíme se zase na další zápasy.

Vojtěch Jurák – Broskev

 


 

- - -

 


 

Vánoční výprava vlčat

víkend 16. až 18. prosince 2016

Vánoční čas se kvapem blíží, to všichni dobře víme. O něco více jsme si to však uvědomili na vánoční výpravě v Dřevohosticích, kam jsme se s vlčaty vydali o víkendu 16. až 18. prosince.

- - -Hned v pátek večer k nám na faru zavítali pastýři Roubíček a Kón, aby nám pověděli o narození Ježíška v blízkém Betlémě. Když jsme se však za ním vydali, padl Roubíček do zajetí krále Heroda, který ovládal tamní kraj a chystal se i na právě narozeného Spasitele. V rámci sobotního programu jsme se proto ze všeho nejdřív vydali zachránit pastýře, kterého král držel v okolních lesích.

Po úspěšné záchranné akci jsme odpoledne stanuli tváří v tvář samotnému Herodovi, který byl ochotný nechat Ježíška na pokoji, jestliže mu správně odpovíme na zadanou hádanku. Nečekal, že bychom to zvládli, ale s vypětím všech sil a mozkových závitů- - -jsme našli na různých místech v Dřevohosticích sérii nápověd a s pomocí moudrého rybáře jsme správnou odpověď přeci jen dali dohromady.

Heroda jsme tím přechytračili a narozeného Ježíška zachránili.

Večer jsme se pak sešli u stolu, abychom společně s celým oddílem oslavili Vánoce. Pochutnali jsme si na „štědrovečerní“ večeři, potěšili se z drobných dárečků pod stromečkem a seznámili se s některými tradičními zvyky. Na závěr celého dne jsme se pak i podívali na ohňostroj za farou.

V neděli jsme se pak plní nových zážitků v pořádku vrátili domů. Přestože nás v Dřevohosticích celý víkend obklopovalo mrazivé počasí, na dobré náladě nám to nikterak neubralo. Výpravy se zúčastnilo celkem 29 vlčat, děkujeme proto všem a těšíme se na další akce.

Vojtěch Jurák – Broskev

 - - -Slůňata konají dobré skutky

sobota 17. prosince 2016

Advent je období, kdy se snažíme konat dobro a víc myslet na druhé. To však nemusí být jen záležitostí dospělých, i ti nejmenší z nás mohou v předvánočním období dělat svět krásnější, a Slůňata – nejmladší děvčata a chlapci – z našeho - - -střediska to v prosinci dokázala několikrát. Hlavní motivací jedné z předvánočních schůzek bylo právě pomáhání potřebným. Děti kreslily rodinu zapomnětlivému dědečkovi, zavazovaly neposlušné tkaničky,  sbíraly dřevo na oheň a dokonce pomohly vypátrat ukradený deštník.

V sobotu 17. prosince se několik „slůněcích rodin“ vypravilo nad Burešov zdobit stromečky pro zvířátka. Ozdoby ze zeleniny a semínek v zimním období jistě potěší všechny lesní obyvatele.

Klára Vlášková

 


 

Slůně je nepromokavé

- - -čtvrtek 17. listopadu 2016

Ve čtvrtek 17. listopadu se naši nejmenší skauti vydali místo do školky na výlet. Předpověď počasí sice nebyla úplně příznivá, ale naše heslo „Slůně je nepromokavé“ si vzalo k srdci 22 statečných z řad dětí i vedoucích, kteří navzdory dešti vyrazili za naší letošní hrdinkou Ronjou. Z Velíkové, kam jsme dojeli autobusem, jsme pěšky pokračovali až na hrad Lukov.

Cesta nebyla jednoduchá, deštivé počasí předchozích dní proměnilo některé úseky v bažiny a my jsme tak při jejich překonávání mohli potrénovat nejen vlastní odolnost, ale i týmovou spolupráci. Hrad Lukov se pro nás proměnil v loupežnické doupě a měli jsme dokonce možnost detailně prozkoumat i pravou loupežnickou postel. Do Zlína jsme se vrátili od hlavy po paty umazaní od bláta, ale spokojení. Všichni naši malí členové si zaslouží velkou pochvalu za to, jak dobře výlet zvládli. Příští společná akce obou našich družin bude prosincové zdobení vánočního stromečku pro zvířátka.

Klára Vlášková 

- - -Školení a příprava vedoucích

sobota 19. listopadu 2016

Pod tímto názvem proběhlo v naší klubovně setkání s mladšími vedoucími (rádcové) a staršími vedoucími (vedení oddílů). Každoročně na takovémto typu setkání připravujeme naše vedoucí na jejich dobrovolnickou práci v našem skautském - - -středisku. Jelikož jsme letos byli odkázáni na prostor naší klubovny, bylo nutné naše vedoucí z hlediska celkového počtu rozdělit na dvě i tak velké skupiny.

A rádci družin jsme během sobotního odpoledne probírali témata: Bezpečnost při práci s dětmi, První pomoc a hygiena na společných akcích, Příprava družinové schůzky a her a Problémové dítě v družině. S dalšími tře- - -mi desítkami dospělých vedoucích jsme se v odpoledních hodinách věnovali tématům: Problémové dítě v oddíle, Osobnost vůdce a Duchovní život.

I když jsme se letos nemohli sejít všichni najednou a některá témata řešit společně, věřím, že i toto školení a příprava vedoucích přinese v naší práci ovoce.

Leoš Hrdlička

 


 

- - -

Registrace 2017

Pro registraci členů 2017 budeme vybírat následující částky: každé první dítě v rodině – 400 Kč, každé další dítě v rodině 350 Kč.

Vedoucí oddílů po vás budou v souvislosti s registrací chtít následující údaje (pokud je již nemáme z minulých let): jméno a příjmení člena, adresa bydliště, rodné číslo a datum narození. Vhodné je také uvést název zdravotní pojišťovny. Vše je v souladu ze zákonem 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, a slouží k vnitřním potřebám, především pro získávání dotací.

Peníze, prosím, předejte rádcům v družinách, ke kterým Vaše děti patří. Pokud budete registrační poplatek hradit prostřednictvím bankovního převodu, pak jej zasílejte na náš účet 1400201359/0800. Variabilní symbol pro platbu převodem naleznete ZDE. Při srdužené platbě za více dětí, použijte jeden z jejich variabilních symbolů.

Administraci registrace budeme uzavírat 15. listopadu 2016.

Leoš Hrdlička 

- - -Vydali jsme se do Afriky

víkend 4. až 6. listopadu 2016

První listopadový víkend patřil Džejmsovi, tradiční akci pro vedoucí a rovery našeho střediska. Útočištěm před chladným podzimním počasím se nám stala chata Eliška poblíž Fryštáku.

Po ztroskotání lodi v mořské bouři jsme zprvu nevěděli, kde přesně že to jsme. Když nám však Maurice představil u ohně krále Jelimána, všech lemurů samozvaného pána, bylo nám všechno jasné – ocitli jsme se na Madagaskaru.

Veselý animovaný film nás provázel celým víkendem, díky čemuž jsme například ochutnali ostrovní speciality, zatrsali si nebo se ponořili do problematiky deštných pralesů. Vedle inspirace, zážitků a utužení přátelských - - -vztahů bylo cílem letošního Džejmse mít otevřené oči a vnímat dění ve světě kolem nás. Proto jsme se také lehce seznámili s tématem duševních poruch, přivítali hosty z otrokovického střediska nebo v demokratických volbách zvolili nové vedení Madagaskaru poté, co král Jelimán abdikoval a jeho nástupce Ananas I. se ukázal jako nepříliš schopný (a výřečný) panovník.

Víkendu se zúčastnilo celkem 24 vedoucích a roverů, kteří výraznou měrou přispěli k velmi pohodové a přátelské atmosféře, jež na Džejmsovi panovala. Za to jim velmi děkujeme a těšíme se zase příště.

Vojtěch Jurák – Broskev

 - - -Modlili jsme se za naše zesnulé

středa 2. listopadu 2016

Byl podzimní sychravý den, tma byla již v tuto dobu poměrně brzy a jako každou s- - -tředu jsme se u kostela sešli se skupinkou nejmladších skautů – Slůňat. Ten den jsme ale nevyrazili do lesa za dobrodružstvím či do klubovny. Přímo na den schůzky připadal svátek Vzpomínky na všechny věrné zemřelé a proto jsme se rozhodli navštívit hřbitov.

Vydali jsme se na Lesní hřbitov. Tam jsme si popovídali o cestě duší po životě, oprášili osamocené hroby a zapálili na nich svíčky. Společně jsme se pomodlili za všechny zesnulé a také nezapomenuli poděkovat za naše milé, se kterými tady můžeme stále být.

Terezie Řánková – Šídlo

 


 

Ska- - -utský sněm našeho střediska

neděle 30. října 2016

V odpoledních hodinách proběhl v naší klubovně řádný sněm našeho skautského střediska. Zvolení členové střediskové rady budou svou funkci vykonávat po dobu tří let do dalšího sněmu.

Leoš Hrdlička 

Vyšel nový Zpravoda- - -j – číslo 37 (říjen 2016)

V říjnovém čísle Zpravodaje naleznete potřebné informace k novému skautskému roku a také krátká ohlédnutí za uplynulými letními tábory.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 


 

Setkání skautek po pětadvaceti letech se vydařilo

sobota 15. října 2016

První setkání žen skautek z let devadesátých se uskutečnilo v sobotu 15. října v odpoledních hodinách v příjemném prostředí malého sálu kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů. Čas příjemně utíkal nad fotkami z let minulých, které všechny účastnice nechaly mezi sebou kolovat. Milým zpestřením byly i sešity, diplomy, ocenění a jiné již zapomenuté a znovu objevené – teď již památky na aktivní dobu skautování.

Hovor se točil kolem starostí s dětmi, péčí o rodiny a jinými aktuálními věcmi. Vůně kávy, čaje a čerstvě napečených buchet a plno jiných dobrot nás tak příjemně naladila, že jsme si, jak šel čas, začaly vyprávět vtipy z táborů, vzpomínaly na táborákové scénky a dokonce děvčata zazpívala za brumenda nás všech ostatních staré naprosto originální hity z táborů v našem milovaném Lidečku.

Co říct na závěr? Uteklo to až příliš rychle a hlavně bylo to fajn. Těšíme se na další setkání s ještě větším počtem skautek.

Silvie Kučerová, Petra Škarková a Pavlína Koutná

 Pozvánka pro skautky- - -

sobota 15. října 2016

Milé ženy, které jste s námi skautovaly začátkem 90. let a patřily jste do 51. nebo 52. oddílu skautek 6. skautského střediska, jste srdečně zvány na společné setkání po letech. Sraz se koná v sobotu 15. října v 16 hod. v malém sále vedle kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně.

S sebou: dobrou náladu, fotky současné i z let skautování, něco na společný stůl, 100 Kč jako příspěvek na drobné občerstvení a nájem. Zázemí bude zajištěno i pro maminky s malými dětmi.

Na setkání se těší Pavlína Koutná, Silvie Kučerová (holky Cekotky) a Petra Škarková

Dotazy na e-mailu: koutnaa.pavlina@email.cz, tel.: 732 841 270

 


 

Zahájili jsme nový skautský rok

neděle 11. září 2016

- - - - - - - - -
- - - - - - - - -

 


 

- - -Zahájení nového skautského roku

neděle 11. září 2016

Nový skautský rok 2016/2017 zahájíme v neděli 11. září při mši svaté v 8.30 hod. v kostele sv. Filipa a Jakuba, při níž si také budeme vyprošovat požehnání pro naši činnost.

Po bohoslužbě bude v prostoru před kostelem příležitost k setkání s našimi vedoucími, s kterými si mohou rodiče domluvit vše potřebné.

Leoš Hrdlička

 


 

- - -- - -Radegastova stezka 2016

Prázdninový puťák – 22. až 23. srpna 2016

Po dlouhých 46 letech se skauti z našeho střediska rozhodli, že zopakují památnou cestu z vrcholu Radhoště a zorganizovali dvoudenní puťák. Přestože nám počasí nepřálo a nadělilo nám silný dlouhotrvající déšť, tak skauti jsou připraveni na každou variantu. Proto i v okamžicích, kdy nás smáčely provazy deště, měli všichni úsměv na tváři.

Během dvou dnů – 22. a 23. srpna – jsme prošli společně všemi různými útrapami, vytvořili skvělou partu lidí, nachodili v Beskydech více než 50 km, přespali na louce pod celtami, vařili na ohni, prožili společnou mši svatou a celou cestu jsme zakončili zaslouženým několikahodinovým odpočinkem v aquaparku. Všichni účastníci nakonec dorazili v pořádku do Zlína, kde jsme se rozloučili a rozešli do svých domovů, ale určitě ne definitivně – akce byla natolik vydařená, že všichni účastníci si přejí brzy se znovu sejít a podniknout další podobnou výpravu. Příští léto nás tedy znovu čeká tento puťák a v průběhu školního roku ještě další společné zážitky.

Viktor Šimeček – Fox

 


 

Naše putování Šumavou a tábor v Lidečku se vydařily- - -

Tábor roverů a rangers Albionu – 15. až 27. srpna 2016

Tábor oddílu Albion se uskutečnil ve dnech od 15. do 27. srpna. Prvních pět dnů dvě desítky starších skautů a skautek putovaly Šumavou. Zde jsme jsme navštívili spoustu krásných míst a zažili nezapomenutelné zážitky od velkého hla- - -du až po „hvězdy“ České televize, kdy jsme se dostali do regionálního vysílání.
Před táborem jsme byli požádáni o ochranu vesnice Ixcatlan mexickými obyvateli, proto jsme vyrazili na cestu do tábora. Po příchodu nás nemile přivítal Kalvera i se svou bandou, který již dlouho tísnil v- - -esnici. S bandity jsme se potýkali celý čas pobytu v Lidečku. Vysvobodili jsme léčitele ze zajetí, který nás vyléčil ze zranění z bojů a posílil do dalších bitev. Z naprostých bojových zelenáčů se členové dokázali vyšplhat az na vynikající pistolníky. Díky našim střeleckým schopnostem jsme pobili kalverovce a nalezli ukrytý poklad.

Tábor hodnotíme velmi kladně a těšíme se na příští rok.

Karolína Nosálková

 


 

- - -Tábor vlčat

Tábor vlčat – 2. až 16. srpna 2016

Zatímco v posledních letech jsme s vlčaty jezdívali na tábor v červenci, letos jsme se vzhledem k světovému setkání mládeže v Polsku vydali do Lidečka netradičně v od 2. do 16. srpna.

Ještě jsme ani nestihli vynosit všechny věci na horní louku, když za námi přišel indiánský náčelník. Z jeho vyprávění jsme zjistili, že zdejší prérie sužuje dosud neznámé nebezpečí. Rozdělili jsme se proto do pěti kmenů a společně se rozhodli tomuto nebezpečí čelit. Až po čase jsme - - -zjistili, že nás ohrožují španělští dobyvatelé se záluskem na naše území.

Během dvou týdnů na táboře jsme si vyrobili nejen pořádné tomahawky, ale také třeba indiánské čelenky, náhrdelníky nebo měšce. Náš život v divoké krajině Severní Ameriky provázely náročné zkoušky, nepohodlí, ba dokonce strach, ale také radost, přátelství a dobrodružství. V závěru tábora jsme se konečně postavili Španělům tváří v tvář a ve vyčerpávající bitvě, do níž promluvilo i deštivé počasí, jsme je nakonec pobili.
V Lidečku jsme toho však zažili mnohem více. Poznali jsme zdejší malebné okolí, vykoupali se v aquaparku na - - -Vsetíně nebo strávili den se světluškami. Přibližně v půli tábora složilo celkem sedm členů před celým oddílem vlčácký slib. Kromě toho měli kluci možnost splnit si až dvě odborky a získat za ně nášivku na kroj. Jedno šikovné vlče navíc zvládlo odborku vůbec nejprestižnější – tři bílé tesáky.

Přestože jsme se museli vyrovnat s občasnými lijáky a místy velmi chladným počasím, všechno jsme úspěšně zvládli. Vřelé díky proto patří nejen všem zúčastněným, ale i všem těm, kdo na nás mysleli v modlitbě nebo nás podpořili nějakým jiným způsobem.

Vojtěch Jurák – Broskev 

Světlušky na táboře

Tábor světlušek Lochnesek – 2. až 16. srpna 2016

- - -Opět nastala doba táborů a i my, světlušky, jsme se vypravily na dva týdny do Lidečka. První noc jsme se setkaly s dívkou Riley, jež nám dovolila nahlédnout do své pubertální duše. V jejím životě právě nastaly velké změny, které měly značný vliv na proměnlivost jejích nálad. Dokonce jsme měly tu čest setkat se s dívčinými emocemi. A to tehdy, když se začal Rileyiných radostných vzpomínek dotýkat Smutek a Riley se začal bortit celý svět i se všemi věcmi, které dřív milovala… V centrále, kde přebývaly emoce, ihned nastal chaos a my jsme den za dnem sledovaly Riley, její život a pomáhaly jí vypořádat se s emocemi, které snad ještě úplně nezvládala.

Tábor nám přinesl spoustu kouzelných chvil, jako třeba skautský slib, který letos složilo třináct s- - -větlušek. Na vedlejším táboře s námi byla také vlčata, se kterými jsme strávily příjemný den plný her a zábavy. Mimoto jsme podnikly výlet na Ploštinu a jako tradičně si zaplavaly ve vodách vsetínského akvaparku. Ne všechny dny byly prosluněné, ale často jsme zakoušely chlad, který nás však více spojil, učil nás vzájemné pomoci a sebepřekonávání.

Bylo nám zatěžko se rozloučit s lidečkovskou atmosférou a hvězdným nebem, avšak po náročných dnech jsme se všechny těšily na zasloužený odpočinek do svých domovů.

Myslím, že máme  řadu krásných vzpomínek, které v nás ještě léta zůstanou.

Michaela Hanušová

 


 

Narnie

Tábor rodin – 19. až 26. července 2016

- - -U zahajovacího táborového ohně ve skautském tábořišti v Lidečku jsme s našimi dětmi čekali, jaká záhadná bytost nás navštíví a co nás celý táborový týden čeká. Přišel za námi stařec a vyprávěl o vládci Aslanovi a jeho říši Narnii, která je nyní pod vládou Ledové královny Jadis, a proto tam stále vládne zima. Naším úkolem bylo Aslanovi pomoci vrátit se na trůn a přinést do říše jaro. Dostali jsme vlajku, naučili se hymnu a našli dveře, kterými se do Narnie vždy dostaneme. Každý den jsme telefonem z říše dostávali zprávu, kam se vydat a radu, co udělat, abychom přemohli královniny přívržence. A tak jsme svedli mnoho bojů silou, důvtipem i lstí, - - -prokázali odvahu, bystrost, rychlost i kamarádství, a postupně překonávali zlé síly a dostávali se k samotné Jadis. Sám Aslan se několikrát objevil a povzbuzoval nás, abychom vytrvali. Zažili jsme táborové Vánoce i sněhovou koulovačku. Postupně se však začalo oteplovat až jsme se vydali posilněni lektvarem života na cestu k Jadis. Při ní jsme uplatnili všechny znalosti a dovednosti, které jsme získali při lovení bobříků. Nakonec jsme zvládli dojít až k vládkyni zla a přemohli ji našimi náhrdelníky dobrých skutků a tím Narnii osvobodili od věčné zimy.

Zahráli jsme si spoustu zajímavých her, naučili se nové písničky, vyrobili různé šperky a ozdoby. Navštívili a slavili s námi mši svatou P. Ivan Fišar a P. Pavel Martinka.

Poslední táborový den se vedoucími a plánovači her stali naše nejstarší děti všichni si to náramně užili, tak jako celý táborový týden.

Marie Pašková – Ušta

 


 

- - -Na hraně zítřka

Tábor Medvědic – 2. až 19. července 2016

Rok se s rokem sešel a my jsme opět zamířily na tábor do malebné vesnice Lidečko-Račné, kde jsme strávily dva týdny pod hvězdami. Po příjezdu jsme si postavily stany a vybalily si osobní věci. Další den nám začala táborová hra, - - -při které jsme se ocitly v daleké budoucnosti a zachránily lidstvo před virem, jenž měnil lidi ve vraždící monstra. Vir byl zmutovaný a tvořily ho nemoci ze starověkého Egypta, ze středověku, z doby kolonizací a z jiných dob, takže jsme si musely sestrojit stroj času a cestovat do minulosti. Misi jsme splnily a zkázu zažehnaly. Zbytek tábora jsme strávily hraním her na hřišti a pod střechou. Navš- - -tívily jsme akvapark, učily se novým dovednostem a také jsme měly na programu strávit pár společných chvil s chlapeckým oddílem Antares, například na diskotéce. Také jsme uspořádaly výměnné dopoledne, kdy se prohodili vedoucí oddílů. Celý tábor jsme si moc užily a už se nemůžeme dočkat dalších společně prožitých chvil.

Zuzana Riedlová – Eec

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

Zóna 2172

Tábor Antares – 1. až 19. července 2016

„Je rok 116 po jaderné apokalypse. Žijeme v krytu, konstruovaném jen na 80 let. Nikdo už nepamatuje dobu před výbuchem. Dochází nám zásoby jídla a pitné vody, vzduchotechnika má problémy, celková morálka je mizerná. Věříme, že nejsme jediní, kdo přežil. Rozhodli jsme se opustit tento kryt a znovu zabydlet venkovní jaderné pustiny…“

- - -Tohle poselství si mohlo ve čtvrtek 30. června vyslechnout 33 členů oddílu Antares a stát se tak spolu se svými vedoucími novými obyvateli pustin, alespoň v rámci etapové hry na třítýdenním táboře v Lidečku. Během této doby jsme prošli příběhem, v jehož rámci si kluci postavili celý tábor, nacházeli ztracené zápisky spřáteleného vědce, setkávali se s přátelskými i nepřátelskými kmeny obývajícími pustinu, aby nakonec získali zařízení R.E.Z.E., které dekontaminovalo půdu, a zajistilo tak podmínky k novému životu.

V rámci hry jsme se také učili zdravovědu, mnohé dovednosti k přežití v přírodě, vytvořili jsme si každý své originální etapové triko a odvezli si spoustu zážitků. Kromě toho jsme prožili i mnoho dalšího, jako například zběsilé lesní závody „Targa Florio“, den s vyměněnými - - -vedoucími, kdy se o kluky staraly vedoucí Medvědic, „Srubshow“, kde vymysleli a poté zahráli skvělé scénky, závod ve skautských dovednostech na družinky „Putovní Sekera“, kterého se letos premiérově zúčastnily i tři družinky skautek. Dále jsme podnikli výlet do vsetínského akvaparku, noční výsadky, pravou indiánskou saunu, zpívandu i diskotéku, fotbalový turnaj a mnoho dalšího. Samozřejmostí jsou skautské sliby, které letos složilo dalších šest chlapců, čímž jsme je přivítali do naší velké skautské rodiny.

- - -Celkově jsme tábor prožili v přátelské atmosféře, a přestože se nám někdy obloha zamračila a část pobytu tak propršela, tváře skautů zářily až do konce tábora spokojeností. Velkou zásluhu na tom mají všichni, kdo se na tom podíleli, od vedoucích, kteří skautu obětují svůj volný čas, přes kuchařky, které našim klukům plnily žaludky výbornou a vydatnou stravou. Také děkujeme skautkám ve vedlejším táboře, které s námi spolupracovaly a mnohdy nám pomohly, a také rodičům našich členů a mnoha dalším.

Tábor tak utekl jako voda a nám nezbývá, než se těšit na další skautské akce v průběhu roku a na příští tábor, který bude zase jiný, s jinými lidmi i jinými hrami, ale se stejnou skautskou rodinou, která je pro každého z nás nenahraditelná a jejíž hodnoty – lásku, přátelství, čest, víru – si stále nosíme v srdci.

Viktor Šimeček – Fox

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

- - -Vyšel nový Zpravodaj – číslo 36 (květen 2016)

V polovině května jsme vydali šestatřicáté číslo našeho Zpravodaje. 
Nedílnou součástí tohoto předtáborového výtisku jsou také přihlášky na tábory a informace k nadcházejícím letním táborům v Lidečku-Račném.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 


 

- - -Informace k letním táborům 2016

Aktuální informace s přihláškamy na tábory obdrží rodiče spolu s květnovým Zpravodajem prostřednictví svých dětí.

Součastně vše naleznete také na našem webu:
Informace k letním táborům 2016
Variabilní symboly

Leoš Hrdlička

 


 

Slůňata pomohla Willymu Fogovi objet celý svět

čtvrtek 23. června 2016

Celý školní rok doprovázela Slůňata Willyho Foga na jeho cestě kolem světa. Každý týden se s ním podívala do jiné země a pomáhala mu překonat překážky, kterých na daleké pouti nebylo málo. Ve Španělsku děti krotily divoké býky, v Indii zachránily krásnou princeznu Romy, v Austrálii si zaskákaly s klokany a americkým indiánům pomohly znovu postavit rozbitý totem. Celoroční etapová hra vyvrcholila na víkendovém slůněcím - - -minitáboře, který začátkem června proběhl na faře v Horní Lhotě. V sobotu u snídaně Slůňata zjistila, že jejich kamaráda Chica unesl zlý Chidling. Musela se rychle rozhodnout, zda vyrazí do cílové stanice v Londýně bez něj a vyhrají tak sázku a s ní spojenou odměnu nebo zda se vydají osvobodit svého kamaráda, ale možná je to zdrží natolik, že Willy Fog prohraje a z pokladu nebude nic. Děti neváhaly ani chviličku a vydaly se za Chicem, společnými silami kamaráda osvobodily a musely si pospíšit, aby stihly další vlak do Londýna a měly ještě šanci získat odměnu. Před příjezdem do cílové stanice děti zjistily, že nemají své cestovní pasy, musely si proto vyrobit nové a co nejrychleji do nich získat razítka z navštívených zemí. Vše se jim nakonec podařilo a v cíli je čekala zasloužená odměna v podobě kufru s pokladem. Minitábor ale nebyl jen o hrách, v sobotu večer jsme všichni byli svědky skautského slibu, který se rozhodli složit čtyři naši vedoucí. Víkend jsme zakončili nedělní mší svatou, při níž několik členů ministrovalo (někteří dokonce poprvé). Po obědě v trávě jsme se společně vydali zpátky do Zlína.

Ve čtvrtek 23. června pak proběhla poslední slůněcí schůzka čtvrteční i páteční skupinky. Sešli jsme se na Lesní čtvrti, kde jsme si opekli špekáčky, zahráli hry a zazpívali s kytarou. Na schůzku jsme výjimečně vyrazili i s rodiči a sourozenci, slůněcího dupání a smíchu tak byl skutečně plný les. Všem členům, vedoucím i rodičům přejeme krásné prázdniny a slunečné léto a těšíme se na vás zase v září.

Klára Vlášková

 


 

Vlčata se osvědčila jako rytíři

víkend 3. až 5. června 2016

- - -Začátek června? Ideální čas na výpravu! Z jara se pomalu klube léto a prázdniny začínají klepat na dveře. Vlčata se proto vydala na poslední oddílovou výpravu v tomto skautském roce.

V pátek 3. června jsme vyrazili vstříc našemu tábořišti v Lidečku, které se nám stalo na celý víkend druhým domovem. Ještě v pátek jsme se rozdělili do čtyř rytířských rodů, hledali o každém z nich informace a ztvárnili je do čtyř erbů. - - -Během soboty jsme se připravovali na večerní slavnostní rytířský turnaj pro našeho krále. Kromě toho jsme se však museli neplánovaně vypořádat i s pátým, nepřátelským rodem. Ale buďte v klidu, všechno jsme nakonec jako správní rytíři zvládli.

Během víkendu se neustále něco dělo, často jsme byli v pohybu a zahráli jsme si mimo jiné třeba oblíbené pašeráky nebo boj o vlajku. Připočteme-li k tomu i pěkné počasí a pohodovou atmosféru, můžeme s klidem říct, že jsme se měli fajn.

Výpravy se zúčastnilo celkem 21 vlčat. Společně jsme se vrátili do Zlína zpět po poledni. Děkujeme všem zúčastněným za mile prožitý čas i rodičům za podporu.

Vojtěch Jurák – Broskev a Martin Vítek – Mac

Více fotografií můžete zhlédnout zde. 

- - -Vyhrály jsme závod

sobota 30. dubna 2016

Tradičně po dvou letech se uskutečnil Závod světlušek a vlčat. Letos se konal  v sobotu 30. dubna v Jasenné. Do závodu se zapojilo přes jedenáct středisek zlínského okresu. Z našeho střediska se zúčastnily dvě družiny světlušek a jedna družina vlčat.

- - -Na sobotní závod jsme se vydali už v ranních hodinách. Po příjezdu do Jasenné jsme se seznámili s tábořištěm a pak následoval zahajovací nástup, po kterém začal už samotný závod. Během závodu každou družinu čekalo devět stanovišť, která byla zaměřena na různé okruhy znalostí a dovedností (poznávání rostlin a zvířat, šifry, zdravověda příprava pokrmů, aj.). Po absolvování všech úkolů a návratu do tábořiště jsme si pak mohli zahrát hry, výtvarně tvořit nebo po závodu jen odpočívat. Potom už nastal závěrečný nástup a očekávané vyhlášení výsledků. Ze 16 soutěžních družin se naše dvě družiny světlušek – Ještěrky a Veverky – umístily na 1. a 3. místě, čímž si zajistily postup do dalšího kola. Družina vlčat – Draci – skončila na 6. místě.  Vítězům i všem zúčastněným blahopřejeme.

Celý závod jsme si všichni užili také díky slunnému počasí, které nám vydrželo celý den.

Natálie Frolková

Další fotografie můžete zhlédnout ZDE.

 


 

Oslavili jsme svátek sv. Jiří

neděle 24. dubna 2016

Letos připadl svátek sv. Jiří, patrona skautů, na neděli. Při mši svaté v 8.30 hod. v kostele sv. Filipa a Jakuba jsme si připoměli nejen sv. Jiří, ale také výzvu a odhodlanost bojovat se zlem (hříchem).

Leoš Hrdlička

- - - - - - - - -
- - - - - - - - -- - -- - -U klubovny vznikla další herní plocha

sobota 23. dubna 2016

Nesešlo se nás sice mnoho, ale přesto se podařilo plánované práce udělat.

Pavel, správce klubovny, nechal týden dopředu srovnat celou plochu grejdrem. V den brigády pak - - -mechanicky narušit povrch ztvrdlé zeminy narušila radlice malého bagru. Vyčištění plochy od kamenů a následný osev travního semene, pohrabání a zaválcování jsme udělali sami.

Před klubovnou jsme upravili vzrostlé keře a odstranili staré pletivo plotu, které časem nahradí nové.

Současně jsme uklidili společnou část půdního prostoru klubovny a upravili část podlahy. Kalčo jsme následně přenesli z chodby na novou, zpevněnou podlahu.

Leoš Hrdlička

Více fotografií můžete zhlédnou ZDE (na stránce dole). 

- - -Pozvánka: Přijďte s námi poděkovat

neděle 24. dubna 2016

Přijďte s námi poděkovat za všechna dobrodiní a také vyprosit další potřebné milosti v neděli 24. dubna v 8.30 hod. do kostela sv. Filipa a Jakuba, kde si při mši svaté připomeneme sv. Jiří, patrona skautů.

Leoš Hrdlička

 


 

Velká nejen úklidová brigáda u klubovny

- - -sobota 23. dubna 2016

V sobotu proběhne u klubovny brigáda od 8 hodin.

Čeká nás úklid a úprava okolí klubovny, například:
– osetí trávy na upravené ploše kolem klubovny
– oprava plotu a ostříhání živého plotu
– dorovnání hřiště a dosetí trávy
– úprava půdního prostoru s kalčem

Leoš Hrdlička

 


 

- - -

 


 

- - -Skauti a skautky budou bdít u Božího hrobu

sobota 26. března 2016

Ve farnosti sv. Filipa a Jakuba od skončení velkopátečních obřadů až do začátku obřadů Bílé noci bdí farníci u Božiho hrobu.

Skauti a skautky našeho střediska vzali tuto stráž v sobotu 26. března od 2. do 3. hodiny ranní.

Je vítán každý, kdo by chtěl spolu s námi tuto stráž držet.

Leoš Hrdlička

 


 

Putovali jsme na Svatý Hostýn, byly nás stovky

pátek 11. a sobota 12. března 2016

Ten páteční večer panovalo na Moravě sychravé, chladné počasí. Kdekdo po náročném pracovním týdnu užíval večer- - -ní pohody v teple rodinného krbu nebo se vydal ven za přáteli. Našli se však i tací, kdo nazuli pevné boty, teplé bundy a vydali se na cestu. Na dlouhou noční cestu. Bylo jich několik stovek.
Na tradiční postní pouť „Železný poutník“ ze Svatého Kopečka u Olomouce na Svatý Hostýn se sjeli zájemci z takřka celé České republiky. Muži i ženy, mladí i staří, studující i pracující... Všechny spojovala touha dojít z jednoho poutního místa na druhé a prožít noc s Pánem, případně svými přáteli nebo společenstvím. Letos v noci z 11. na 12. března se konal už 19. ročník.

Pouť začala v 18 hod. mší svatou v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku a hned po ní se účastníci vydali na zhruba padesátikilometrovou cestu. Počáteční špalír se postupem času trhal, každý šel v tempu, které mu vyhovovalo. Přibližně v polovině cesty, o půlnoci v Prosenicích,  poutníci na chvilku spočinuli - - -a díky ochotným místním farníkům se posilnili na další kilometry. Nad ránem došli největší vytrvalci až do Bystřice pod Hostýnem, kde je čekal závěrečný výšlap ke svatohostýnské bazilice. To už se k  chladnému počasí přidalo i jemné mrholení. Všichni příchozí se nakonec v o čtvrt na osm potkali v chrámu při společné závěrečné mši svaté.

Ze Zlína se nás letos zúčastnilo nějakých patnáct. Někteří z nás si pouť zopakovali už poněkolikáté, jiní šli vůbec poprvé. Každého však pěší cesta nějakým způsobem obohatila. Jsme rádi, že jsme se mohli na závěr postní doby trochu ztišit, soustředit se na sebe, prožít noc s Bohem a uvědomit si, co pro nás o Velikonocích vykonal. Kromě toho si mnozí sáhli na dno svých fyzických sil, protože padesát kilometrů je opravdu dlouhá štreka. Děkujeme organizátorům, děkujeme za modlitby.

Vojtěch Jurák – Broskev

 


 

Společná oddílová výprava se vydařila

v- - -íkend 4. až 6. března 2016

Svět šoubyznysu a červeného koberce nám letos dokázal svou skutečnou sílu, když nalákal na společnou výpravu přes devadesát skautů a skautek a pomohl utvořit pravděpodobně nejvkusněji oblečenou společnost v historii našeho skautingu. Zapůjčenou klubovnu v Zábřehu jsme první březnový víkend zaplnili až po střechu a po řádném ustrojení jsme se stali součástí skautské nízkorozpočtové verze předávání Oscarů.

Celým galavečerem, jinak vkusně prokládaným kulturními vložkami ze strany - - -publika, však otřáslo neočekávané oznámení, že se mnoho celebrit beze stopy ztratilo a je na nás, abychom policii pomohli situaci zvládnout. Ani tyto nepříjemné okolnosti však nezabránily Leonardu DiCapriovi v získání Oscara ani nám v náročném seznamování s devadesáti lidmi. Po mnoha různých více či méně náročných hrách se nám podařilo nejen poskytnout ochranu většině hvězd, ale i zachránit unesené jedince, za což jsme byli štědře odměněni ohromnou hostinou a příjemným večerem s hudbou i hazardem.

Hodinové zpoždění vlaku na zpáteční cestě už nám nedokázalo nic zkazit, a domů jsme se vrátili sice vyčerpaní, ale naprosto spokojení.

Ponaučení, které jsme si mohli odnést: Antares, Albion a Medvědice jsou fantastická kombinace.

Jakub Slíva – Slivka

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

Světlušky a jejich oddílovka

víkend 4. až 6. března 2016

První březnový víkend jsme s oddílem světlušek pokračovaly v dobrodružné cestě, na které jsme se snažily přemoct zlou Zimní královnu, abychom vysvobodily našeho kamaráda Kaye a navrátily do země teplo a lásku. Tato výprava s sebou nesla nelehké úkoly, jako například hledání mapy, ukazující, kde se - - -zlá bytost skrývá, následné putování na ono místo a konečná velkolepá bitva proti početné zimní armádě. Po vysvobození Kaye a jeho opětovném setkání s Gerdoudošlo k zasnoubení a my se večer staly účastníky svatebního obřadu a honosné hostiny, po které následovalo oslavování novomanželů hudbou, tancem a hrou.

V průběhu našeho honu na královnu, který se tentokrát mimo jiné konal v Kroměříži, jsme si zpestřily chvíle hrou na živé osadníky, také se něco přiučily za pomocí světluškovských stezek.

Pvydatné nedělní snídani a úklidu jsme se zúčastnily mše svaté v kostele sv. Mořice. Tímto pro nás pomalu končil společný víkend a my se, jako vždy plny zážitků, vydaly na cestu za svými rodiči.

Michaela Hanušová

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

Na červeném koberci- - -

víkend 4. až 6. března 2016

Společná oddílová výprava našich skautů a skautek, oddíl Medvědice a Antares, a roverů & rangers, kmen Albion.

Viktor Šimeček – Fox

 


 

ZDROJ pro naše vedoucí- - -

víkend 19. až 21. února 2016

V rámci přípravy našich vedoucích na jejich vedení družin i oddílů pořádáme každoročně několik setkání. Jedním z nich je ZDROJ – Zážitkový a Duchovní Rozvoj Oddílů Junáka. Letos se uskuteční o víkendu od 19. do 21. února. Pro naše vedoucí je příležitostí k získání nejen nových zkušeností a zážitků, ale také k načerpání duchovních sil.

Viktor Šimeček – Fox 

- - -Vyšel nový Zpravodaj – číslo 35 (únor 2016)

V těchto dnech jsme vydali již pětatřicáté číslo našeho Zpravodaje. Rodiče našich členů jej dostanou prostřednictvím svých dětí, ostatní si Zpravodaj mohou stáhnout z našich webových stránek.

V novém Zpravodaji přinášíme mimo ohléhnutí za našimi akcemi a termíny společných akcí do konce školního roku také termíny letních stanových táborů.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 


 

- - -

 


 

Krojo- - -vý bazar

Byli bychom velice rádi, kdyby každé vlče mohlo mít svůj vlastní skautský kroj. Ovšem víme, že pořízení nového kroje není zrovna levná záležitost – krojové košile v dětské velikosti stojí kolem 500 Kč. Navíc vlčata rostou jako z vody, proto jim koupený kroj vydrží přibližně tři roky. Z těchto důvodů jsme v září na našem webu otevřeli krojový bazar, který si již našel své zájemce.
Více informací o tom, jak prodat či koupit skautský kroj naleznete na našem webu.

Jan Fojtů – Jeňa


 

- - -

Letní tábory 2016

 

Termíny letních stanových 
táborů v Lidečku-Račném jsou ZDE.

 

 


Mapa webu | Zapnout grafiku | Kontakt    Zlin6.cz | 6. skautské středisko ve Zlíně | Code by PCHweb