Skautnahodny obrazek
 

 

Pozvánka na Skaut- - -skou akademii

neděle 18. března 2018

Skautská akademie je naším tradičním kulturním projektem. Nejedná o typickou skautskou činnost, a tak příprava na veřejné vystoupení znamená v mnoha oddílech přípravu již od Nového roku. V minulosti jsme pořádali Skautskou akademii jednou za dva roky, ale po posledním vystoupení jsme rozhodli o pořádání této akce v cyklu jednou za tři roky. Je to především z toho důvodu, že několik měsíců musíme věnovat právě přípravě.

Nynější Skautská akademie bude také ještě v něčem nová. Museli jsme najít vhodné místo k jejímu konání, neboť Malá scéna nám byla u opravdu malá (265 míst k sezení), neboť jen našich členů je téměř tři sta.

Letošní Skautská akademie se uskuteční v neděli 18. března od 15 hodin. v aule Academia centra Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (ZDE), ve které je 419 míst k sezení. Celý prostor disponuje rovněž rozsáhlým foyer. Proto je také možné přizvat širší rodinu našich členů a další příznivce.

Leoš Hrdlička

 - - -Vyšel nový Zpravodaj – číslo 41 (únor 2018)

těchto dnech jsme vydali již jednačtyřicáté číslo našeho Zpravodaje. Rodiče našich členů jej dostanou prostřednictvím svých dětí, ostatní si Zpravodaj mohou stáhnout z našich webových stránek.

V novém Zpravodaji přinášíme mimo ohléhnutí za našimi akcemi a termíny společných akcí do konce školního roku také termíny letních stanových táborů.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 


 

Skautský - - -ples

sobota 10. února 2018

Vstupenky lze rezervovat
na tel.: 736 147 968 (Amálka)
nebo 775 217 627 (Šídlo).

 

 


 

- - -

Letní tábory 2018

 

Termíny táborů jsou ZDE.

 

 


 

Hledáme klubovnu nebo prostory na schůzku

Milí příznivci skautingu,

naše středisko roste a roste, ale naše současná klubovna bohužel není nafukovací. Přestože si navzájem snažíme vycházet maximálně vstříc, malé prostory nás limitují a tak se pomalu začínáme rozhlížet, co dál. Pokud byste věděli o nějakých prostorách, které bychom mohli pro naše schůzky využít, třeba i jednorázově, dejte nám, prosím, vědět. Slůňata ráda objevují nová místa a nepohrdnou ani půdou nebo sklepem, které dýchají dobrodružstvím. Přestože se snažíme chodit co nejčastěji ven, občas střechu nad hlavou potřebujeme.

Do budoucna bychom rádi měli i vlastní klubovnu, kterou můžeme využívat dle potřeby.

Budeme vám vděčni za všechny návrhy a nabídky, kontaktovat můžete vůdce oddílu Slůňat Pavla Kučeru – Teniho (e-mail: teni@zlin6.cz).

Klára Vlášková – Klárka

 


 

Kolik nás je?

K 31. lednu 2018 jsme ukončili registraci členů pro tento rok – naše skautské středisko má 298 členů.

V předchozích pěti letech byl počet členů našeho skautského střediska následující:
2017 – 283 členů, 2016 – 276 členů, 2015 – 259 členů, 2014 – 221 členů, 2013 – 207 členů.

Počet členů našich oddílů v tomto roce:
předškoláci (Slůňata) – 55 členů a členek, světlušky (Lochnesky) – 50 členek, vlčata – 51 členů, skautky (Medvědice) – 48 členek, skauti (Antares) – 28 členů, skauti (Ontario) – 23 členů, roveři & rangers (Albion) – 29 členů a členek, klub kmene dospělých – 7 členů a členek.

Leoš Hrdlička

 


 

Slůňata rostou jako z vody

Oddíl našich nejmenších se do nového skautského roku pustil po hlavě. Na podzim jsme se díky aktivním rodičům rozrostli o třetí skupinku, ta si říká Stonožky a schází se každou středu. Aktuálně tedy ve třech skupinkách registrujeme celkem 44 dětí (22 kluků a 22 holčiček), o které se stará tým 13 slůněcích vedoucích (5 mužů a 8 žen) posílený o 8 pomocníků z jiných oddílů našeho střediska. Mezioddílová spolupráce je pro naši činnost důležitá a jsme rádi, že se nám ji daří rozvíjet.

- - -Před Vánoci jsme společně s oddílem Ontario vyrazili do Střediska Naděje na Jižních Svazích. Místním seniorům jsme zazpívali koledy, rozdali perníčky a přáníčka, jejichž výrobě jsme se věnovali na adventních schůzkách, a předali jsme jim také Betlémské světlo. Návštěva měla velký úspěch a doprovázely ji rozjařené tváře babiček, dědečků i našich dětí.

První akcí roku 2018 byla Tříkrálová sbírka, naši členové se do „koledování“ zapojili v obou zlínských farnostech. Velké plány máme i na druhou polovinu skautského roku. První březnový víkend nás čeká přespání v klubovně, na kterém se budeme mimo jiné připravovat i na skautskou akademii, která proběhne 18. března. V sobotu po Velikonocích, tedy 7. dubna, se vypravíme na výlet i s rodiči a sourozenci našich Slůňat, celoroční hru zakončíme 15. až 17. června na tradičním minitáboře. Děkujeme všem členům, rodičům, vedoucím i pomocníkům za jejich nadšení a podporu a těšíme se na další společné akce.

Klára Vlášková – Klárka

 Máme klub kmene dospělých skautů

Naše středisko urazilo za dobu své novodobé existence od roku 1990 velký kus cesty.

Od nesmělých začátků až po současnost, kdy pomáhá utvářet hodnoty téměř třem stům dětí. Během let se postupně vytvořily oddíly pro všechny věkové kategorie od nejmenších předškoláčků, až po rovery, z nichž mnozí začínají sami vychovávat další generace. Během té doby, kdy jsme se stávali vedoucími, jsme si prvně začali uvědomovat, že to, co nám skauting dal, není jen spousta zážitků, ale také společenství přátel na celý život. Proto jsme se rozhodli založit poslední stupeň skautingu chybějící v našem středisku – kmen dospělých skautů.

Společně chceme pořádat akce otevřené pro všechny, kteří to cítí podobně jako my. Rádi bychom podnikali akce všeho druhu od přechodů hor až po pečení špekáčku nad Zlínem či společnou návštěvu divadla, každý podle svých časových možností. Zároveň také chceme být středisku nápomocni a pomáhat zajišťovat provoz střediska a přispívat k jeho chodu svými zkušenostmi.

Jsme otevření všem od 21 let, kdo mají zájem se k nám přidat. Rádi přivítáme jak ty, kdo jsou stále aktivní vedoucí, tak ty, kdo už mají svá skautská léta za sebou, ale skautského ducha neztratili a rádi něco příležitostně zažijí. Proto sledujte naše internetové stránky http://60.zlin6.cz a přidejte se k nám třeba už na příští akci, při které se vydáme na rozhlednu Vartovna.

Jan Pobořil – Gingo

 


 


 

- - -

 


 

- - -Roznášeli jsme Betlémské světlo

22. až 24. prosince 2017

Betlémské světlo je plamínek zapalovaný každoročně před Vánoci v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, a rozvážený skauty do řady míst především v mnoha evropských zemích. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku. Plamínek Betlémského světla bývá letecky dopraven do Vídně, odkud se dále šíří většinou po železnici.

Do této novodobé vánoční tradice se zapojuje také naše skautské středisko a plamínek Betlémského světla přinášíme nejen na vánoční bohoslužby, ale také pacientům do nemocnic a obyvatelům domovů pro seniory.

Marie Pašková – Ušta

 


 

- - -- - -Skautské bruslení

sobota 23. prosince 2017

Po hokeji se také uskutečnilo skautské bruslení. Skauti se tak mohli spolu potkat na ledě, popovídat si, vylepšit svoje bruslení a střelbu a prozkoušet brankáře, kteří chytali na hokeji. Pro malé bruslaře byli zde také připraveny „hraničily“, které děti mohly vést před sebou.

Já osobně jsem si to velice užil. Popovídal jsem si s fanoušky, hezky jsem si zastřílel a poprvé se mi povedl bekhendový blafák, když jsem jel nájezd na Broskvu. Prostě taková pohodička před vánocemi. Proto doufám, že vás příští rok dorazí co nejvíce!

Lukáš Mihal


 

Hokejové derby: Vlčata obhájila vítezství!

sobota 23. prosince 2017

Dopoledne Betlémské světlo, odpoledne na hokej. Albion a Vlčata se podruhé střetly na ledové ploše, aby po roce opět změřily síly v nejrychlejší kolektivní hře. Předvánoční zápas obou oddílů se tak pomalu stává tradicí.

Oba týmy se k letošnímu duelu postavily zodpovědně. Vedle pečlivé přípravy na veřejném bruslení nebo na jiných zápasech například dlouho mlžily své sestavy, aby nedostaly soupeře do výhody. A když se ze šatny Albionu před začátkem utkání rozburácela tvrdá muzika, bylo jasné, že nás čeká velmi prestižní souboj a tuhá bitva.

- - -Fanoušci, kterých přišlo na tribuny PSG arény několik desítek, sledovali od úvodního buly souboj o každý centimetr ledu. O něco více ze hry měla Vlčata, která dokonce vstřelila první branku. Ta však nakonec nebyla uznána – hráči Vlčat špatně vystřídali, a tak jich bylo na ledového ploše v době gólu o jednoho víc. První třetina proto skončila bez branek.

Jako divácky nejatraktivnější se ukázala být druhá část, v níž padly celkem čtyři góly. Vlčata se nenechala neuznanou brankou rozhodit a přece jen otevřela skóre zápasu. Nejprve se prosadil Cahy, po chvíli přidal druhou trefu Sedlo. Albion s podporou početného realizačního týmu na střídačce však zmobilizoval síly a díky dvěma gólům Bohuše ještě do přestávky vyrovnal na 2:2. Špunt navíc z prostoru mezi kruhy orazítkoval břevno vlčácké branky. Drama bylo opět na světě – o konečné rozuzlení se měla postarat až poslední třetina!

Vlčata se během krátké pauzy oklepala z rychlé ztráty dvoubrankového vedení a ve třetí části brzy strhla vedení zpět na svou stranu. Tonda chytrým forčekinkem využil nepozornosti Albionu při rozehrávce, získal kotouč a rychle ho poslal do sítě. To bylo v týmu radosti!

Hrdý roverský oddíl v tu chvíli přeřadil na vyšší rychlostní stupeň a spustil v útočném pásmu střelecký kolotoč. Místy drtivý tlak však nakonec kýžené vyrovnání nepřinesl. Vlčata podala velmi obětavý defenzivní výkon, bránila se (doslova) zuby nehty a s trochou štěstí uhájila těsný výsledek.

„Hrál se dobrý hokej z obou stran, kluci tam nechali srdíčko,“ zhodnotil průběh duelu kapitán Albionu Kwašák. „Vlčatům máme co vracet příští rok. Rozhodně dáme víc energie do suché přípravy. Iontový nápoj, nutridrink a minerálka večer před zápasem jednoduše nestačí,“ říká odhodlaně zrzavý obránce.

Díky svému scénáři si zápas jistě zaslouží celou řadu přívlastků – vyrovnaný, dramatický, strhující, atraktivní, bojovný, napínavý, vyhecovaný... Byla to prostě (alespoň doufáme) krásná hokejová podívaná. Fanoušci se navíc postarali o důstojnou a bouřlivou kulisu, čímž dali celé události korunu. Za to jim patří velký dík. „Diváci byli skvělí. Fandili nám i za nepříznivého stavu a hnali nás za vyrovnáním. Byli naším pomyslným šestým hráčem na ledě,“ chválí fanoušky Kwašák.

Kapitán vlčáckého týmu Jeňa souhlasí: „Chtěl bych poděkovat všem fanouškům z řad členů, rodičů a také hráčům, kteří se zápasu zúčastnili, protože dohromady vytvořili skvělou atmosféru. A to i na následném bruslení.“

Vlčata tedy vyhrála 3:2 a po roce se opět těší z mimořádně sladkého triumfu. Naopak Albion stále čeká na svou chvíli a vyhlíží první vítězství v mezioddílovém derby. „Celé utkání bylo správně vyhecované a v duchu fair play. Oba celky měly stejnou šanci vyhrát. Na obou stranách byli skvělí gólmani, kteří drželi své týmy. Nám se však podařilo dát o jeden gól více než Albionu, o to více je naše výhra cennější,“ těší vlčáckého kapitána.

Jak už bylo zmíněno, předvánoční program poté pokračoval skautským bruslením, kterého se mohli zúčastnit členové a vedoucí našeho střediska spolu se svými kamarády a rodinnými příslušníky. Obě události se skvěle vydařily. Děkujeme všem zúčastněným a věřím, že se za rok zase na stadionu potkáme.

Albion vs. Vlčata 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Branky: 2x Bohuš – Cahy, Sedlo, Tonda.
Diváků: Desítky.
Vývoj skóre: 0:2, 2:2, 2:3.

Soupiska Albion:
Speedy – Bohuš, Stewe, Gingo, Kwašák (C) – Stoupa, Špunt, Zed, Raťafák, Honza, Donald.

Soupiska Vlčata:
Broskev – Cahy, Kuba, Mára, Berni – Jeňa (C), Sedlo, Nemo, Tonda, Libor, Ted.

Vojtěch Jurák – Broskev


 

Ván- - -oční výprava vlčat

víkend 15. až 17 prosince 2017

Na výpravě jsem byl jen z poloviny. Abych mohl napsat článek o Vánoční výpravě, tak jsem se zeptal davu (dvaceti osmi) vlčat, co se jim nejvíc líbilo. Bylo toho tolik, že jsem to rozdělil do skupin. Chápejte, že některé zážitky je složité popsat slovy a proto je raději nechávám bez vysvětlení.

- - -• Hry bojové, běhací – bitka, dálnice, rozcvička, bombardování Santy Klause
• Zábavný program – milionář, Anděl Páně 2, hra s židličkami, žonglování Dejla, Stejkova pohádka, cesta autobusem, párty
• Program prospěšný nebo výchovný – pomáhání Santovi, nedělní mše v kostele.
• Jídlo, pití – sobotní večeře, nedělní snídaně, kofola, jedovatý chleba
• Prostor – Bratřejov, velká fara a farní zahrada
• Věci, které potěšily – stromeček s ozdobami, které jsme vyráběli, dárky – trička a Komiksový sešit, ohňostroj, minigun (dělo v Santově chýši).
• Lidé, kteří jsou „správně trhlí“ nebo obzvlášť na kluky zapůsobili – Dejl, Stejk, - - -kuchařka Gizelka

A samozřejmě jsem se zeptal dětí, co se jim nelíbilo. S úsměvem řekli: rozcvička, policajti ve hře dálnice, zrada Santy Klause.

Kromě jedné vykloubené ruky člena Sekáče, který je naštěstí dost „živý kluk“ na to, aby se nejen dokázal zranit, ale i rychle uzdravit (ano, bude to v pořádku), to byla výborná výprava plná skvělých zážitků, kterou si kluci náramně užili.

Pavel Dudr

 


 

Vánoční oddílovka Lochnesek

víkend 8. až 10. prosince 2017

Druhý prosincový víkend jsme se s naším oddílem světlušek vypravily na tradiční vánoční oddílovku do Dřevohostic. Hned po příchodu na faru jsme se s panem profesorem Clevrem – pomocí stroje času – snažily vrátit zpět z pravěku do současnosti, ale k našemu zděšení nás stroj času přemístil do starověkého Řecka, kde nás antické bohyně uvítaly svým tanečkem. Poté nás čekala hra, ve které jsme pomáhaly Amorovi najít ztracený zamilovaný pár.

V sobotu ráno jsme se vydaly do nedalekého lesa nakrmit zvířátka. Zlatým hřebem večera se staly scénky, které si holky nacvičovaly v odpoledním čase. Program dále pokračoval chutnou večeří a samozřejmě rozdáváním dárků. Nechybělo ani tradiční sledování pohádky.

V neděli po mši svaté nás čekal návrat zpět do svých domovů.

Veronika Šebestová

 


 

Vánoční oddílovka Medvědic

víkend 8. až 10. prosince 2017

Naše tradiční a všemi milovaná vánoční oddílovka se uskutečnila ve dnech 8. až 10. prosince 2017. Tentokrát jsme zavítaly do Vrahovic, což je obec kousek od Prostějova. Při příjezdu nás čekalo nemilé překvapení v podobě malých prostorů, ale díky naší skromnosti jsme se všechny vešly.

V sobotu dopoledne na náš čekala každoroční soutěž, a to vyrábění papírových řetězů. Poté jsme se rozdělily na dvě poloviny a kuchtily jsme bramborový salát a kuličky rafaelo. Také jsme si v jedné hře zahrály na hospodyňky, kdy jsme se vžily do jejich obvyklé role. Pracovaly jsme, uklízely, vydělávaly peníze, nakupovaly a pekly cukroví. Poté následovala ještě další hra, kde jsme plnily úkoly, za které jsme sbíraly Lego postavičky a stavební materiál, a nakonec z toho vzniklo předměstí, které jsme ještě zasněžily pěnou na holení. Po obědě jsme šly do lesa na vycházku, kde jsme zanechaly zvířátkům dárek v podobě kaštanů a mrkviček. V době chystání slavností večeře jsme vymýšlely scénky, které po řízku s bramborovým salátem sklidily obrovský úspěch. Při rozdávání dárků a rozbalování se všem rozzářil úsměv na rtech. Při zvycích jsme se mohly dozvědět, za koho se provdáme, co se nám v budoucnosti stane nebo co o nás prozrazují naše čáry na ruce.

V neděli jsme uklidily, šly na mši svatou a vydaly se na cestu domů.

Zuzana Riedlová – Eec

 


 

- - -Naše skautské Vánoce

víkend 8. až 10. prosince 2017

V pátek jsme se plni nadšení vydali na cestu do Vizovic, kde se konala nejočekávanější oddílovka celého roku, Vánočka. Jenže hned na začátku výpravy nám banditi ukradli bečku očekávané kofoly. Na pátrání po ztracené bečce se h- - -ned vydali naši průvodci Georg Bell a John Smith a my jsme si zatím ve vizovické orlovně zahráli fotbal.

Druhý den ráno jsme se probudili po náročné noci, kdy nás přepadli bandité, kteří nám chtěli zabrat základnu. Během dne jsme získali pár nových informacích o tlupě banditů a zjistili jsme také, kde budou večer prodávat bečku nějakému obchodníkovi. A tak jsme se na toto místo vypravili a vyslechli rozhovor banditů s obchodníkem. Obchod se nakonec moc nezdařil, protože bandité obchodníka zlikvidovali. V té chvíli jsme na scénu vtrhli my a v přestřelce získali bečku kofoly zpět. Až na to že to byla malinovka, ale i přes tuto změnu oddílové tradice, se večer dohromady s výbornou večeři vydařil. A tak jsme se plní dojmů ze skvělé oddílovky strávené s úžasnými rádci vraceli v neděli domů.

Vojtěch Palíšek

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Zlin6.cz | 6. skautské středisko ve Zlíně | Code by PCHweb