Skautnahodny obrazek
 

 

Máme nový bankovní účet

2701418660/2010 (Fio Banka)

Ke změně účtu nás přiměla sama Česká spořitelna svými navyšujícími se poplatky, které se nedařilo zcela odstranit. Stávající účet u České spořitelny zrušíme až po letních táborech.

Leoš Hrdlička

 


 

- - -Vyšel nový Zpravodaj – číslo 42 (květen 2018)

V polovině května jsme vydali dvaačtyřicáté číslo našeho Zpravodaje.
Nedílnou součástí tohoto předtáborového výtisku jsou přihlášky na tábory a také informace k letním táborům v Lidečku-Račném.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 


 

- - -Uspořádali jsme okresní kolo Závodu vlčat a světlušek

sobota 12. května 2018

Nejprve na slavnostním nástupu zazněla známá písnička: „My jsme žáci 3.B...“ a hned poté k nám zavítali kamarádi Mach a Šebestová. V sobotu 12. května naše středisko pořádalo první kolo Závodu vlčat a světlušek. Na chatu Elišku poblíž Fryštáku, kde se závod konal, se sjely téměř dvě stovky dětí z celého okresu, aby pomohli našim přátelům ze 3.B najít zatoulaného psa Jonatána.

- - -Na čtyři kilometry dlouhou trať se vydalo celkem třicet čtyři soutěžních hlídek – patnáct dívčích, sedmnáct chlapeckých a dvě nesoutěžní. Během cesty se děti musely co nejlépe vypořádat s osmi stanovišti, která prověřila jejich znalosti ze zdravovědy, fyzickou zdatnost, schopnost vyhledávat informace, manuální zručnost a další vědomosti a dovednosti. Čtyři nejlepší hlídky z každé kategorie se pak radovaly z postupu do krajského kola, které se konalo v polovině června. Jednou z osmi postupujících družinek s- - -e staly i světlušky z našeho oddílu Lochnesek.

Celý den nás provázelo slunečné počasí. Jen brzy odpoledne se zatáhlo a spustil se silný déšť. Vyšlo to však ideálně – pršet nám začalo až poté, co doběhla poslední hlídka, a přestalo těsně před slavnostním vyhlášením výsledků. Kolem čtvrté hodiny odpoledne jsme - - -se tak šťastní (a někteří i pořádně mokří) rozešli zpět do svých domovů.

Celkově a se vším všudy nás byly v den závodu na Elišce zhruba tři stovky. Jen z našeho střediska se na organizaci podílelo téměř šest desítek pomocníků. Největší část z nich zajišťovala chod jednotlivých stanovišť na trati, další lidé pak pomohli s „nezávodní“ částí akce – tedy s občerstvením, informacemi, dovozem materiálu, zdravotním doprovodem, nejrůznějším zařizováním, domlouváním a s dalšími úkoly všeho druhu. Všichni tito lidé odvedli obrovský kus práce a mají lví podíl na tom, že celá akce proběhla v pohodě a bez větších zádrhelů. Patří jim proto velký, upřímný dík! Pro všechny z nás to byla nová, velká zkušenost.

Vojtěch Jurák – Broskev 

- - -
- - - - - -
PDFZávod vlčat a světlušek 2018

Základní kolo – okres Zlín
sobota 12. května 2018

Blížší informace jsou ZDE.

Fotografie je možné stáhnout ZDE [276.84 MB].

 

 


 

Skautská - - -májová

čtvrtek 24. května 2018

V 18 hod. v kostele sv. Filipa a Jakuba.

Terezie Řánková – Šídlo- - -

Závod vlčat a světlušek 2018

Základní kolo – okres Zlín
sobota 12. května 2018

Blížší informace jsou ZDE.

 

 


 

- - -První letošní brigáda na srubu

sobota 28. dubna 2018

Na konci dubna se několik dobrovolníků z našeho střediska vydalo na naší táborovou louku v Lidečku-Račném. Zde jsme kopali a pokládali odvodňovací drenáž pro dešťovou vodu z našeho přístřešku. Dále bylo potřeba po devíti letech natřít znova náš srub. Práce nám šla od ruky a těšíme se, že nám to ušetří mnoho starostí během samotných táborů.

Lukáš Michalík

Více informací i fotografií je ZDE. 

Přijďte s námi osl- - -avit svátek našeho patrona

neděle 22. dubna 2018

Svatý Jiří má v církevním kalendáři svátek 24. dubna, ale my si tradičně tento svátek připomínáme o nejbližší neděli. Přijďte s námi děkovat za všechny dary a vyprošovat milosti a vše potřebné pro naši činnost v neděli 22. dubna do kostela sv. Filipa a Jakuba při mši svaté v 9.30 hod.

Leoš Hrdlička

 


 

Přidej se (znovu) k nám

- - - - - -
PDF PDF

Zdravím tě, sestroa bratře!

I když je to už někdy řada let, kdy jsi byl(a) aktivní skautkou nebo skautem a v současné době se třeba necítíš k opětovnému zapojení do byť dílčí činnosti, můžeš být alespoň informován(a).

Například:
– Pravidelně třikrát ročně vydáváme informační Zpravodaj, který ti můžeme zasílat
– O různé další činnosti i našich potřebách

Pokud máš alespoň trochu zájem být opět s námi, dej nám to vědět prostřednictvím ODKLAZU, který bude na tomto místě koncem prvního dubnového týdne.

Zazím nakoukni do obou přiložených dokumentů.

Těšíme se opět na tebe.

Leoš Hrdlička

 


 

Čistili jsme břehy D- - -řevnice

sobota 7. dubna 2018

Také letos se skauti a skautky z našeho střediska zúčastnili čištění břehů Dřevnice. Letošní ročník byl jubilejní. Již po dva­cáté jsme pomáhali našemu městu i naší přírodě. Jako obvykle jsme čistili oba dva břehy mezi mostem u Čepkova a mostem u Krajské nemocnice Tomáše Bati.  Sesbírali jsme spoustu pytlů odpadků. Akci jsme si společně hodně užili, všichni jsme si připomněli, že není vhodné nechá­vat odpadky tam, kde nám vypadnou z ruky. Doufáme, že nasta­ne doba, kdy si lidé budou více všímat životního prostředí a my žádné odpadky nenasbíráme.

Lukáš Michalík 

- - -

 


 

Pojďte s námi bdít- - -

Bílá sobota 31. března 2018

Pojďte s námi bdít k Božímu hrobu – k této službě jsme se zavázali ve farnosti sv. Filipa a Jakuba v sobotu 31. března od 3 do 4 hod. (nad ránem).

Jan Fojtů – Jeňa

 


 

Skautská akademie byla pro mne milým překvap- - -ením

neděle 18. března 2018

Jednotlivá vystoupení našich oddílů jsou pro mne až do poslední chvíle vždy tak trochu záhadou, neboť až do samotného vystoupení jen sotva tuším, o čem budou. Jelikož máme osm oddílů, musí se jednotlivé oddíly vejít do poměrně malých časových úseků, sotva desetiminutových. A to i s nástupem a odchodem. Když k tomu připočtu také skutečnost, že nejsme divadelní kroužek a zkušenosti s dramatickým přednesem nám chybí, musím vždy konstatovat, že každé jednotlivé vystoupení bylo skvělé a mělo cosi do sebe.

- - -Letošní skautská akademie se konala po třech letech. O rok jsme - - -tedy prodloužili rozestupy jednotlivých ročníků. Přece jen nám tato akce tak trochu "nabourá" obvyklý chod družinových schůzek a další oddílové činnosti. Nyní se k tomu přidala další skutečnost, a to hledání vhodného místa pro konání akademie. Malá scéna (260 míst) nám byla v posledních letech již opravdu malá (tehdy nás bylo 259, nyní je nás 298). Ve Zlíně se nám podařilo najít aulu (460 míst) Academia centra Univerzity Tomáše Bati, jejíž pracovníci nám vyšli velkoryse vstříc. Aula není sice divadelním prostorem, přesto jsme se tam cítili velice dobře, a navíc nám škola poskytla neskutečně velké zázemí, pro naše potřeby foyer.

Vystoupení našich tří stovek členů vystihl jeden z rodičů slovy: "Rádi bychom vám za celou naši rodinu pogratulovali za výbornou akci. Opravdu moc moc pěkné!" Zcela se s ním ztotožňuji a děkuji všem zúčastněným za veškerou přípravu a pro nás v hledišti za příjemné odpoledne.

Leoš Hrdlička

Fotografie ke stažení (zip):

- - - - - - - - -
Slůňata [23.32 MB] Lochnesky [29.34 MB] Vlčata [19.92 MB]
- - - - - - - - -
Medvědice [18.69 MB] Antares [15.77 MB] Ontario [17.78 MB]
- - - - - - - - -
Albion [18.95 MB] Klub dospělých [3.32 MB] Zakončení [20.94 MB]

 


 

Cesta s Albionem na Jižní - - -pól

víkend 9. až 11. března 2018

O druhém březnovém víkendu se Albion vydal na dlouhou, strastiplnou cestu, aby dobyl Jižní pól. Už od začátku výpravy jsme byli rozděleni na dvě skupiny. Na skupinu britskou vedenou Robertem Falconem Scottem a na norskou skupinu vedenou Roaldem Amundsenem. Na Antarktidě není žádná elektřina, ani žádný signál, tudíž jsme se museli celý víkend obejít bez svých mobilů a jakýchkoliv jiných elektřinou napájených přístrojů.

Hned po příjezdu na základnu v Pozděchově jsme se šli navečeřet a najít místo pro našeho kapra, který byl určen ke konzumaci. Večer jsme hráli aktivitu přiřazování zvířat k různým lidem (každého člena výpravy - - -jsme podle jeho osobnosti připodobnili k nějakému zvířeti) a následně k nám přišel Amundsenův přítel, který nás seznámil se situací, ve které se nacházíme. Donesl nám potřebné mapy k dobytí Jižního pólu. Vedle toho jsme museli udělat i vlajku naší výpravy, kterou bychom v případě vítězství na konci cesty vztyčili.

Příští d- - -en ráno jsme byli vzbuzeni s tím, že máme jít na lov tučňáků. Byly to dvě slepice, které jsme měli společnými silami chytit. Po dlouhém snažení se nám podařilo obě slepice chytit a mohli jsme se vrátit na snídani. Při snídani jsme se dozvěděli, že pokud chceme maso na cestu, musíme darovaného kapra i chycené tučňáky zabít a připravit k jídlu. Pustili jsme se do toho a potom, co se nám to nakonec podařilo, jsme si připravili malé KPZ na cestu. Po dokončení všech příprav jsme se mohli konečně vypravit na Jižní pól.

Ještě než jsme vyrazili, zjistili jsme, že cesta nebude tak jednoduchá – každou půl hodinu jsme si losovali tzv. handicapy (například, že nemůžeme používat oči, ruce nebo jednu nohu). Kromě toho - - -jsme během cesty plnili různé úkoly (stavěli jsme přístřešek, vařili oběd v přírodě apod.). O druhém týmu jsme téměř nic nevěděli, protože byli první noc ubytováni kousek od Vizovic. Takže jsme ani netušili, kde se zrovna mohou pohybovat. Norové nakonec svému soupeři situaci značně zjednodušili tím, že se na cestě ztratili. Britové toho využili a na Jižní pól dorazili jako první. Scottova britská skupina se poté vrátila a několik hodin čekala na poraženou Amundsenovu skupinu, která dorazila na společnou základnu až v 11 hodin večer. Nastalo velké setkání zakončené večeří.

V neděli ráno jsme se už jen sbalili, nacvičili na akademii a vydali se na zpáteční cestu do Zlína, kde jsme oddílovku zakončili mší svatou. Myslím, že jsme si tuhle dobrodružnou, divokou a hlavně skvělou jarní výpravu všichni užili a budeme z ní mít spoustu skvělých zážitků.

Daniel Pospíšilík – Danny

 


 

Pozvánka na Skaut- - -skou akademii

neděle 18. března 2018

Skautská akademie je naším tradičním kulturním projektem. Nejedná o typickou skautskou činnost, a tak příprava na veřejné vystoupení znamená v mnoha oddílech přípravu již od Nového roku. V minulosti jsme pořádali Skautskou akademii jednou za dva roky, ale po posledním vystoupení jsme rozhodli o pořádání této akce v cyklu jednou za tři roky. Je to především z toho důvodu, že několik měsíců musíme věnovat právě přípravě.

Nynější Skautská akademie bude také ještě v něčem nová. Museli jsme najít vhodné místo k jejímu konání, neboť Malá scéna nám byla u opravdu malá (265 míst k sezení), neboť jen našich členů je téměř tři sta.

Letošní Skautská akademie se uskuteční v neděli 18. března od 15 hodin. v aule Academia centra Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (ZDE), ve které je 419 míst k sezení. Celý prostor disponuje rovněž rozsáhlým foyer. Proto je také možné přizvat širší rodinu našich členů a další příznivce.

Leoš Hrdlička

 


 

Slůně je také nemrznoucí

- - -víkend 3. až 4. března 2018

Na podzim roku 2016 jsme si libovali v tom, že Slůňata jsou nepromokavá. Uběhl nějaký čas a my jsme zjistili, že naši nejmenší skauti jsou také nemrznoucí. Ověřili jsme si to při přespání v klubovně, které se uskutečnilo první březnový víkend. Při plánování této akce vedoucí spoléhali na to, že v březnu už bude teplo. Nemohli však být dál od pravdy. Když jsme se v sobotu ráno scházeli u klubovny na Pasekách, venkovní teplota se pohybovala kolem -7 °C. Chladné počasí však malé skauty a skautky neodradilo, děti se nadšeně pouštěly do všech dobrodružství a s napětím očekávaly, co si pro ně naši letošní hrdinové – babička, dědeček, Ben a Mína – tentokrát připravili.

Nejprve jsme se vypravili do lesa, kde nám dědeček ukazoval, co všechno tam vyváděl, když byl malým klukem. Odpoledne vykouklo sluníčko a my jsme mohli vyrazit na velkou výpravu. Během cesty nám pořádně vyhládlo, takže nás moc překvapilo, když jsme po návratu do klubovny zjistili, že si musíme večeři připravit sami. Chleby namazané vlastnoručně vyrobenými pomazánkami zmizely jedna dvě a my se mohli pustit do nácviku vystoupení na Skautskou akademii. Večer na nás ještě čekalo překvapení. Po jednom jsme se museli vydat na temnou půdu a absolvovat cestu po světýlkách. Úplně vzadu seděla babička, s každým si chvilku popovídala a na památku mu dala perličku nebo drahokam ze svého pokladu. Pak už byl čas zalézt do spacáků a nechat se ukolébat pohádkou. Ráno jsme si pochutnali na buchtách od maminek, sbalili si věci a vyrazili ke kostelu na Jižních Svazích, kde už na nás čekali rodiče.

Víkendového programu se zúčastnilo 31 dětí a 11 vedoucích. Přespání jsme si moc užili a už teď se těšíme na další společné zážitky.

Klára Vlášková 

- - -Vyšel nový Zpravodaj – číslo 41 (únor 2018)

těchto dnech jsme vydali již jednačtyřicáté číslo našeho Zpravodaje. Rodiče našich členů jej dostanou prostřednictvím svých dětí, ostatní si Zpravodaj mohou stáhnout z našich webových stránek.

V novém Zpravodaji přinášíme mimo ohléhnutí za našimi akcemi a termíny společných akcí do konce školního roku také termíny letních stanových táborů.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 


 

Skautský - - -ples

sobota 10. února 2018

Vstupenky lze rezervovat
na tel.: 736 147 968 (Amálka)
nebo 775 217 627 (Šídlo).

 

 


 

- - -

Letní tábory 2018

 

Termíny táborů jsou ZDE.

 

 


 

Hledáme klubovnu nebo prostory na schůzku

Milí příznivci skautingu,

naše středisko roste a roste, ale naše současná klubovna bohužel není nafukovací. Přestože si navzájem snažíme vycházet maximálně vstříc, malé prostory nás limitují a tak se pomalu začínáme rozhlížet, co dál. Pokud byste věděli o nějakých prostorách, které bychom mohli pro naše schůzky využít, třeba i jednorázově, dejte nám, prosím, vědět. Slůňata ráda objevují nová místa a nepohrdnou ani půdou nebo sklepem, které dýchají dobrodružstvím. Přestože se snažíme chodit co nejčastěji ven, občas střechu nad hlavou potřebujeme.

Do budoucna bychom rádi měli i vlastní klubovnu, kterou můžeme využívat dle potřeby.

Budeme vám vděčni za všechny návrhy a nabídky, kontaktovat můžete vůdce oddílu Slůňat Pavla Kučeru – Teniho (e-mail: teni@zlin6.cz).

Klára Vlášková – Klárka

 


 

Kolik nás je?

K 31. lednu 2018 jsme ukončili registraci členů pro tento rok – naše skautské středisko má 298 členů.

V předchozích pěti letech byl počet členů našeho skautského střediska následující:
2017 – 283 členů, 2016 – 276 členů, 2015 – 259 členů, 2014 – 221 členů, 2013 – 207 členů.

Počet členů našich oddílů v tomto roce:
předškoláci (Slůňata) – 55 členů a členek, světlušky (Lochnesky) – 50 členek, vlčata – 51 členů, skautky (Medvědice) – 48 členek, skauti (Antares) – 28 členů, skauti (Ontario) – 23 členů, roveři & rangers (Albion) – 29 členů a členek, klub kmene dospělých – 7 členů a členek.

Leoš Hrdlička

 


 

Slůňata rostou jako z vody

Oddíl našich nejmenších se do nového skautského roku pustil po hlavě. Na podzim jsme se díky aktivním rodičům rozrostli o třetí skupinku, ta si říká Stonožky a schází se každou středu. Aktuálně tedy ve třech skupinkách registrujeme celkem 44 dětí (22 kluků a 22 holčiček), o které se stará tým 13 slůněcích vedoucích (5 mužů a 8 žen) posílený o 8 pomocníků z jiných oddílů našeho střediska. Mezioddílová spolupráce je pro naši činnost důležitá a jsme rádi, že se nám ji daří rozvíjet.

- - -Před Vánoci jsme společně s oddílem Ontario vyrazili do Střediska Naděje na Jižních Svazích. Místním seniorům jsme zazpívali koledy, rozdali perníčky a přáníčka, jejichž výrobě jsme se věnovali na adventních schůzkách, a předali jsme jim také Betlémské světlo. Návštěva měla velký úspěch a doprovázely ji rozjařené tváře babiček, dědečků i našich dětí.

První akcí roku 2018 byla Tříkrálová sbírka, naši členové se do „koledování“ zapojili v obou zlínských farnostech. Velké plány máme i na druhou polovinu skautského roku. První březnový víkend nás čeká přespání v klubovně, na kterém se budeme mimo jiné připravovat i na skautskou akademii, která proběhne 18. března. V sobotu po Velikonocích, tedy 7. dubna, se vypravíme na výlet i s rodiči a sourozenci našich Slůňat, celoroční hru zakončíme 15. až 17. června na tradičním minitáboře. Děkujeme všem členům, rodičům, vedoucím i pomocníkům za jejich nadšení a podporu a těšíme se na další společné akce.

Klára Vlášková – Klárka

 Máme klub kmene dospělých skautů

Naše středisko urazilo za dobu své novodobé existence od roku 1990 velký kus cesty.

Od nesmělých začátků až po současnost, kdy pomáhá utvářet hodnoty téměř třem stům dětí. Během let se postupně vytvořily oddíly pro všechny věkové kategorie od nejmenších předškoláčků, až po rovery, z nichž mnozí začínají sami vychovávat další generace. Během té doby, kdy jsme se stávali vedoucími, jsme si prvně začali uvědomovat, že to, co nám skauting dal, není jen spousta zážitků, ale také společenství přátel na celý život. Proto jsme se rozhodli založit poslední stupeň skautingu chybějící v našem středisku – kmen dospělých skautů.

Společně chceme pořádat akce otevřené pro všechny, kteří to cítí podobně jako my. Rádi bychom podnikali akce všeho druhu od přechodů hor až po pečení špekáčku nad Zlínem či společnou návštěvu divadla, každý podle svých časových možností. Zároveň také chceme být středisku nápomocni a pomáhat zajišťovat provoz střediska a přispívat k jeho chodu svými zkušenostmi.

Jsme otevření všem od 21 let, kdo mají zájem se k nám přidat. Rádi přivítáme jak ty, kdo jsou stále aktivní vedoucí, tak ty, kdo už mají svá skautská léta za sebou, ale skautského ducha neztratili a rádi něco příležitostně zažijí. Proto sledujte naše internetové stránky http://60.zlin6.cz a přidejte se k nám třeba už na příští akci, při které se vydáme na rozhlednu Vartovna.

Jan Pobořil – Gingo

 


Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Zlin6.cz | 6. skautské středisko ve Zlíně | Code by PCHweb